بعد از تهران میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

بعد از: تهران میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی احتمال جاری بودن آب در سطح مریخ رد شد

محققان دریافتند علی رغم تصور قبلی، آثار موجود در دامنه کوه‌های مریخ ربطی به جریان آب ندارد. 

احتمال جاری بودن آب در سطح مریخ رد شد

احتمال جاری بودن آب در سطح مریخ رد شد

عبارات مهم : محققان

محققان دریافتند علی رغم تصور قبلی، آثار موجود در دامنه کوه های مریخ ربطی به جریان آب ندارد.

به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، سال ها قبل آب زیادی در سطح مریخ یافت می شد. هنوز هم بخشی از این آب درون این سیاره وجود دارد. در تحقیقات پیشین، بعضی از محققان به این نتیجه رسیدند که هنوز هم گاهی در دامنه کوه های مریخ جریانی از آب به راه می افتد.

احتمال جاری بودن آب در سطح مریخ رد شد

اما تحقیقات تازه نشان می دهد آثار جدیدی که در دامنه کوه ها ایجاد شده است و در واقع حاصل حرکت غبار و خاک در شیب این دامنه ها است و ربطی به جریان آب ندارد.

در دامنه کوه های مریخ خطوط تیره رنگی دیده می شوند که به طور فصلی پدیدار می شوند و بعد از دوره ای فعالیت، از بین می روند. این خطوط شباهت زیادی به مسیر حرکت جریان آب در بین گل و لای در سطح زمین دارند و به همین علت بعضی از محققان معتقدند این خطوط حاصل جاری شدن آب هستند.

محققان دریافتند علی رغم تصور قبلی، آثار موجود در دامنه کوه‌های مریخ ربطی به جریان آب ندارد. 

اما تصویرهای تازه به دست آمده از دوربین HiRISE که روی مدارگرد شناسایی مریخ راه اندازی شده، نشان می دهد که این خطوط حاصل حرکت شن و غبار به سمت پایین کوه ها هستند. در واقع محققان با مقایسه این خطوط با آثار موجود روی تپه های شنی دریافتند که شباهت بسیار زیادی بین این خطوط و آثار شن وجود دارد. علاوه بر این با انجام محاسبات ریاضی به این نتیجه رسیدند که جهت ایجاد چنین آثاری به وسیله جریان آب، مورد نیاز است حجم زیادی آب در دامنه کوه ها جاری شود و این امر کاملا دور از واقعیت است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Geoscience انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: محققان | تحقیقات | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs