بعد از تهران میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

بعد از: تهران میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری چالش‌ها و حاشیه‌های اخیر موسیقی از کلایدرمن، کیتارو تا یالتین‌تاش

در سال‌های اخیر با بازتر شدن فضای موسیقی کشور پای بازیگران و صورت های معروف زیادی از این عرصه به کشور عزیزمان ایران رسیده هست، آن‌ها چه در قالب جشنواره چه در قا

چالش‌ها و حاشیه‌های اخیر موسیقی از کلایدرمن، کیتارو تا یالتین‌تاش

چالش ها و حاشیه های اخیر موسیقی از کلایدرمن، کیتارو تا یالتین تاش

عبارات مهم : ایران

در سال های اخیر با بازتر شدن فضای موسیقی کشور پای بازیگران و صورت های معروف زیادی از این عرصه به کشور عزیزمان ایران رسیده هست، آن ها چه در قالب جشنواره چه در قالب کنسرت اجراهایی را به روی صحنه بردند ولی برگزاری کنسرت یک هنرمند مطرح خارجی در کشور عزیزمان ایران آن طورها هم بی دردسر نیست.

روابط بین المللی ما همواره با چالش های متعددی روبه رو بوده که دنیای فرهنگ و هنر نیز از این قاعده مستثنی نبوده هست. در دنیای موسیقی بازیگران و صورت های معروف نام آشنایی بوده اند که نوای موسیقی ارزش در کشور عزیزمان ایران طنین انداخته و افرادی هم بوده اند که قصد اجرای موسیقی در کشور عزیزمان ایران را داشته اند ولی پایشان به این کشور نرسیده یا کنسرتشان لغو شده است است.

ایسنا در این گزارش بعضی از چالش ها و حاشیه های اخیر موسیقی در این حوزه را روایت می کند.

برگزاری کنسرت اخیر ریچارد کلایدرمن ـ نوازنده پیانو ـ با چالش هایی روبه رو شد که اجرایی شدن آن را در هاله ای از ابهام فرو برده بود. بعضی رسانه های مخالف دولت نیز در برابر این کنسرت موضع گرفتند. ولی در نهایت ماجرا، کلایدرمن این روزها در پایتخت کشور عزیزمان ایران پشت سازش می نشیند و جهت ایرانی ها می نوازد.

روابط عمومی این کنسرت اعلام کرده است که این هنرمند با همکاری وزارت امور خارجه، وزارت ارشاد و دفتر موسیقی نخستین اجرای رسمی خود را در کشور عزیزمان ایران روی صحنه می برد. کلایدرمن نیز پیش از حضورش در کشور عزیزمان ایران در ویدیویی گفته بود «بیش از ۲۰ سال آرزوی من بود که جهت شما (ایرانی ها) اجرا کنیم و در نهایت رویای من به واقعیت تبدیل خواهد شد.»

با این حال اگر کمی به عقب بازگردیم، به داستان نافرجام کنسرت کلایدرمن در سال ۱۳۹۰ برمی خوریم. آخرهای تابستان آن سال دفتر موسیقی وزارت ارشاد مجوزی را جهت کنسرت او در برج میلاد صادر کرد. کمی بعدتر از اهالی رسانه جهت حضور در نشست خبری و دیدار با ریچارد کلایدرمن دعوت کردند، خبرنگاران به آنجا رفتند ولی خبری از این نشست نبود. آن ها نیز با گله سالن را ترک کردند.

مسوول روابط عمومی این کنسرت به خبرنگاران و حاضران گله مند توضیح داده بود «تا همین لحظه منتظر کسب مجوز جهت برگزاری نشست صحبت نماینده ی ریچارد کلایدرمن در کشور عزیزمان ایران بودیم که متأسفانه این مجوز صادر نشد و قادر به برگزاری نشست نیستیم.»

از آن روز تا به حال راجع به این کنسرت لغو شده است توضیح واضحی داده نشده است.

بهمن ماه سال گذشته بود که خبر رسید کیتارو ـ ز ژاپنی ـ بار دیگر در کشور عزیزمان ایران به روی صحنه می رود. اعلام شده است بود این کنسرت اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در پایتخت کشور عزیزمان ایران و چند شهر دیگر برگزار خواهد شد و تهیه کننده آن اظهار کرده بود «خوشبختانه تمام مجوزهای برگزاری این کنسرت صادر شده است است.»

بلیت فروشی اجرای این موسیقی دان ژاپنی ساکن آمریکا نیز میانه عید نوروز شروع شد ولی میانه اردیبهشت ماه (به طور دقیق یک روز پیش از وقت اعلام شده است جهت شروع کنسرت های او) اعلام شد به علت طولانی شدن وقت اخذ روادید جهت این گروه، کیتارو و گروهش یک هفته دیرتر در کشور عزیزمان ایران خواهند نواخت.

به فاصله چند روز بعد (دو روز پیش از وقت تازه این کنسرت ها) آب پاکی روی دست علاقه مندان به این نوازنده و آهنگساز ژاپنی ریخته و اعلام شد «به علت تاخیر در صدور ویزا و میسر نشدن سفر گروه به ایران» این کنسرت ها لغو شدند و هزینه بلیت ها به خریداران عودت داده می شود.

گروه برگزارکننده ترجیح داد در آن برهه سکوت اختیار کند و به این مطالب بسنده کرد که «با توجه به حضور شش آمریکایی در گروه کیتارو در شرایط فعلی متاسفانه امکان حضور این هنرمند شایسته در این وقت میسر نشد. گروه اجرایی این برنامه دو سال را صرف پیگیری و اجرای برنامه این هنرمند کرد ولی ترجیح می دهد در شرایط فعلی سکوت کند و آرزوی روزهای بهتر بکند. »

البته این هنرمند پیش تر تجربه اجرای کنسرت در کشور عزیزمان ایران را داشته است که با استقبال خوبی هم مواجه شد.

تقریبا یک ماه بعد از خبر لغو کنسرت کیتارو بود که خبر اجرای یک خواننده پاپ اهل ترکیه، حاشیه ساز شد. ماجرا به این شکل بود که دفتر موسیقی وزارت ارشاد در پی انتشار خبر برگزاری کنسرت «الیاس یالتین تاش» در منطقه آزاد جزیره کیش، اطلاعیه ای را منتشر کرد.

این دفتر «دریافت درخواست صدور مجوز» جهت این خواننده اهل ترکیه، را قبول کرده ولی در ادامه اطلاعیه خود در این زمینه، آورده بود «(دفتر موسیقی) عدم تناسب برنامه و خواننده یاد شده است با مختصات فرهنگی کشورمان را علت عدم صدور مجوز اعلام کرده و مسؤولیت هر گونه برنامه های موسیقایی فاقد مجوز مناطق آزاد کشور را بر عهده مسؤولان و مدیران مناطق یاد شده، دانسته است.»

این خواننده پاپ ترک، سال گذشته هم می خواست در منطقه آزاد بندر انزلی به روی صحنه برود که کار این کنسرت یک روز پیش از اجرا به لغو کشیده شده است بود. با این حال گویا قرار است کنسرت «یالتین تاش» در کیش برگزار شود و هنوز خبری از لغو آن نشده است.

از سویی مهران سوخکیان ـ مدیر نظارت بر مراکز و امور گردشگری شرکت منطقه آزاد کیش ـ در مصاحبه ای اظهار کرده است «تمامی مجوزهای مورد نیاز جهت اجرای این کنسرت از سوی مراجع ذی صلاح صادر شده است و هیچ منع قانونی از طریق دستگاه های نظارتی در منطقه آزاد کیش جهت این برنامه وجود ندارد. » و از طرف دیگری طبق اعلام یکی از خبرگزاری ها، روابط عمومی موسسه برگزار کننده این کنسرت اعلام کرده است «کلیه مجوزهای مورد نیاز و قانونی در خصوص برگزاری این برنامه اخذ شده است و این موسسه هرگز بدون اخذ مجوزهای مورد نیاز وهماهنگی با سایر نهادهای ذیربط اقدام به فروش بلیط و برگزاری چنین کنسرت هایی نکرده و نخواهد کرد بدیهی است این کنسرت با کلیه مجوزها و هماهنگی های صورت گرفته در وقت اعلام شده است برگزار خواهد شد. »

مدیر روابط عمومی شرکت منطقه آزاد کیش نیز در این باره به یکی از رسانه ها گفته است «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قوانین خود را به منطقه آزاد تفویض اختیار کرده و ما نیز مجوزهای مورد نیاز را گرفتیم.»

باید دید با وجود این تفویض اختیار، آیا برگزارکنندگان کنسرت درخواست صدور مجوز «الیاس یالتین تاش» را به دفتر موسیقی نیز ارائه کرده بودند؟ به نظر می رسد آن ها قصد داشتند کنسرت این خواننده ترک را در پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز روی صحنه ببرند.

با این حال کنسرت یک خواننده پاپ خارجی تا الان در کشور عزیزمان ایران (چه منطقه آزاد چه دیگر مناطق) سابقه نداشته است و مطمئنا اقدام جهت اجرایی شدن آن، برگزارکنندگان را با چالش های متفاوتی روبرو کرده است.

به گزارش ایسنا، از کنسرت دیگر نام آشناهای عرصه موسیقی که قرار بود در کشور عزیزمان ایران برگزار شود، می توان به کریس دی برگ، نادر عباسی، مورات ککیلی و آرکادی ولدوس اشاره کرد.

چالش‌ها و حاشیه‌های اخیر موسیقی از کلایدرمن، کیتارو تا یالتین‌تاش

واژه های کلیدی: ایران | کنسرت | ایرانی | موسیقی | برگزاری | خواننده | ایرانی ها | منطقه آزاد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs